zmywarka do kuchni

Jak wybrać zmywarkę? Na co zwracać uwagę przy wyborze tego urządzenia?

Współczesne sprzęty AGD ułatwiają domowe prace, wspierają ekologiczne podejście. Nowoczesne zmywarki mogą zużywać znacznie mniejsze ilości energii oraz wody w porównaniu do ręcznego mycia podobnej ilości naczyń, pozwalając jednocześnie na zaoszczędzenie dużej ilości czasu. Dobra zmywarka powinna odpowiadać potrzebom domowników, a także pasować do kuchni, w której będzie pracować. Przeczytaj, jakie cechy zmywarek są ważne przy zakupie i która zmywarka będzie najlepszym wyborem.

Podstawowe parametry i rodzaje zmywarek

Nowoczesne zmywarki to wyjątkowo szeroka grupa produktów. Rosnąca popularność rozwiązania sprawia, że niemal każdy z producentów sprzętu AGD ma w swoim asortymencie wiele modeli zmywarek. Mogą różnić się one parametrami, z których najważniejsze to:

 • rozmiar, wielkość fizyczna zmywarki,
 • typ konstrukcji zmywarki – do zabudowy, wolnostojąca, kompaktowa,
 • pojemność – ilość kompletów naczyń, jakie pomieści,
 • zużycie wody i prądu w cyklu standardowym, co przekłada się na klasę energetyczną,
 • klasa efektywności zmywania,
 • klasa suszenia,
 • głośność zmywarki – kultura pracy.

Obok tych parametrów wyróżnić można także szereg dodatkowych funkcjonalności (jak np. wiązka światła emitowana na podłogę, która sygnalizuje prace zmywarki a po zakończeniu zmywania światło gaśnie), które mogą mieć różną wagę przy wpływie na decyzję zakupową. Jednak najczęściej w pierwszej kolejności o wyborze decyduje typ, rozmiar oraz pojemność urządzenia, w dalszej klasa energetyczna, efektywność pracy oraz dodatkowe rozwiązania.

Zmywarki do zabudowy i wolnostojące

Klasyczna wersja zmywarki posiada obudowę i może stać samodzielnie, albo też po demontażu blatu – pod blatem kuchennym. Zmywarka do zabudowy wymaga zamontowania w ciągu kuchennym, montażu frontu na całości lub części przodu, w przypadku zmywarek z odkrytym panelem sterowania. Wybrane modele mają możliwość montażu na wyższym poziomie, co poprawia ergonomię użytkowania sprzętu.

Rozmiar zmywarki do kuchni

Standardowe zmywarki mają szerokość do 60 centymetrów, wersje mniejsze – 45. Mieszczą od 9 do nawet 12 kompletów naczyń. W sprzedaży można znaleźć także kompaktowe zmywarki na kilka kompletów naczyń, a także urządzenia typu combo do niewielkich aneksów kuchennych.

Klasa energetyczna – nowe oznaczenia

Nowe oznaczenia klasy energetycznej zmywarek pojawiły się w marcu 2021 roku i obejmują produkty od G do A. Instytucja EPREL, czyli Europejski Rejestr Etykiet Energetycznych zarezerwował nową klasę A dla zaawansowanych urządzeń niedostępnych jeszcze w sprzedaży, zaś dawne sprzęty klasy A+++ mieszczą się zwykle w klasie C. Na etykiecie znajdują się także inne ważne informacje o sprzęcie.

Ergonomia zmywarki do naczyń –  co warto uwzględnić?

Wybierając zmywarkę, warto zwrócić uwagę na wygodę użycia. Ważna jest pojemność liczona w kompletach naczyń, czy też możliwości składania, regulacji i wyciągania półek. Rozwiązanie takie jak dodatkowa szuflada albo koszyki na sztućce to niemal standard, natomiast już oświetlenie wnętrza czy podnośnik dolnej szuflady podnoszą ergonomię urządzenia.

Sterowanie zmywarką i panel informacyjny

Ważny aspekt ergonomii zmywarki to czytelny i prosty w obsłudze panel sterowania urządzenia. Ważny jest także sposób przekazywania informacji o stanie zmywarki – na przykład odliczanie czasu do końca programu, stan ilości detergentu w zbiornikach czy sygnalizacja zakończenia cyklu zmywania.

Programy, rozwiązania i dodatkowe funkcje

Wybór programów w zmywarce zwykle bazuje na kilku rodzajach wstępnie ustawionych, najczęściej standardowym, ekspresowym, ekologicznym czy intensywnym albo higienicznym, z wysoką temperaturą. Zmywarka może także posiadać zespół czujników umożliwiający inteligentny dobór trybu pracy. Różne rozwiązania usprawniające pracę zmywarki mogą obejmować:

 • specjalną konstrukcję ramion zmywarki,
 • dodatkowe spryskiwacze,
 • automatyczne otwieranie drzwiczek,
 • opcję podłączenia ciepłej wody,
 • moduł łączności smart ze smartfonem czy tabletem.

Poszczególni producenci tworzą także szereg innowacyjnych funkcji, nadając im nazwy własne. Opierają się one o działania mające na celu optymalizację pracy urządzenia.

Przydatne funkcje we współczesnych zmywarkach

Obok kilku standardowych programów do wyboru zmywarka może posiadać dedykowane funkcje, które ułatwiają konkretne działania. Warto rozważyć, czy będą one przydatne:

 • wstępne mycie, namaczanie w zimnej wodzie,
 • połowa załadunku – w niektórych zmywarkach automatyczna dzięki sensorom,
 • opóźniony start – zaprogramowanie włączenia zmywarki w określonym czasie,
 • funkcja pary – może pomóc zapewnić higieniczną czystość.

Dodatkowo zmywarka może być wyposażona w wymiennik ciepła, dzięki któremu można zaoszczędzić energię, ponownie wykorzystując ciepło. Specjalne strefy intensywnego mycia z kolei okazują się przydatne przy myciu wyjątkowo zabrudzonych naczyń, a składane uchwyty i regulowane lub wyjmowane kosze – przy dużych naczyniach. System sensorów załadunku, zabrudzenia czy twardości wody pozwala natomiast na automatyczny dobór programów.

Którą zmywarkę wybrać?

Najlepsza zmywarka może posiadać w każdym przypadku nieco inne cechy, to kwestia dość indywidualna. Warto mieć świadomość dostępnych możliwości i dobrać sprzęt uwzględniający wymiary produktu, typ oraz budżet do dyspozycji. W doborze zmywarki można uwzględnić oczywiście potencjalne oszczędności wynikające z wysokiej klasy energetycznej, optymalną pojemność przekładającą się na ilość naczyń, czy też dobrą gwarancję produktu. Przy podejmowaniu ostatecznej decyzji mogą natomiast zaważyć detale, takie jak rozwiązania poszczególnych producentów dedykowane dla określonych grup odbiorców.

Polub nasz wpis i podziel się nim z innymi:
5 1 głos
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Starsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
8 miesięcy temu
Oceń :
     

Teraz to przede wszystkim tzreba zwrócić uwagę na pobór wody oraz pobór energii…ze względu na ceny.

1
0
Zachęcamy do komentowania.x