osuszacz powietrza

Osuszacze powietrza – przeczytaj zanim kupisz! Jaki osuszacz kupić? Jak wybrać?

Osuszacze powietrza to urządzenia których zadaniem najprościej mówiąc jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu.

W przypadku gdy wilgotność powietrza jest zbyt duża (przyjmuje się, że prawidłowa to ok. 45-50%), rozwija się pleśń lub różnego rodzaju grzyby bądź też pomieszczenie zostało zalane (np. podczas powodzi) urządzenie to pochłania nadmierną wilgotność powietrza (lub też wyciąga wilgoć z zalanych ścian) i odprowadza ją w postaci skroplonej pary wodnej do zbiornika, który co jakiś czas musimy oczywiście opróżniać. Niektóre osuszacze mają możliwość podłączenia wężyka, który może odprowadzać skroploną parę wodną bezpośrednio na zewnątrz budynku lub też do kratki ściekowej.

Podział osuszaczy

Osuszacze możemy podzielić ze względu na charakter pracy, jak też również ze względu na rodzaj pomieszczeń w jakich pracują.

Jeżeli chodzi o rodzaj pomieszczeń to najprościej podzielić osuszacze na

  1. osuszacze domowe (chodzi tutaj oczywiście o osuszacze usuwające nadmiar wilgoci w naszych domach),
  2. osuszacze przemysłowe (dosuszające tynki, wylewki lub też np. różnego rodzaju pasze, nasiona itp.).

Za względu na charakter pracy osuszacze powietrza podzielić możemy na

  1. KONDENSACYJNE,
  2. ABSORPCYJNE.

W osuszaczach kondensacyjnych zasysane powietrze jest skraplane w parowniku. Woda odprowadzana jest do zbiornika na wodę (w większości osuszaczy jest to łatwy do wyjęcia plastikowy pojemnik o pojemności kilku litrów) a powietrze przechodzi jeszcze przez skraplacz (gdzie jest delikatnie ogrzewane o ok. 2-3 % Celsjusza) a następnie jest wydmuchiwane na zewnątrz.

WAŻNE INFORMACJE:

tego typu osuszacze pracują wydajnie jedynie wtedy gdy w pomieszczeniu jest dość wysoka temperatura (25-30 stopni Celsjusza) i oczywiście duża wilgotność, stąd też często w przypadku zalania domów po powodziach zalecane jest palenie w piecu centralnego ogrzewania lub też dogrzewanie pomieszczeń np. za pomocą nagrzewnic. W przypadku gdy temperatura będzie niska (np. 15 stopni Celsjusza) osuszacz taki będzie oczywiście pracował ale jego wydajność nie będzie już przykładowo wynosić 10 litrów a 5 lub nawet mniej;
kolejną istotną informacją dla ludzi, których domy zostały zalane np. podczas powodzi jest to, że osuszacz taki powinien być używany w pomieszczeniach które są dobrze odizolowane. W przypadku braku izolacji osuszacz taki potrafi wyciągać wilgoć z zewnątrz budynków, co niestety mija się z celem gdyż wilgoć ta ponownie przechodzi przez ściany naszego budynku.

Druga grupa osuszaczy, czyli osuszacze absorpcyjne sprawdzają się bardzo dobrze w pomieszczeniach w których panuje niska temperatura (nawet poniżej 10 stopni Celsjusza). Powietrze po wyjściu z takiego osuszacza ma dużo wyższa temperaturę niż powietrze które jest zasysane, więc osuszacz taki dodatkowo nagrzewa pomieszczenie. Osuszacze takie są nieco droższe od standardowych kondensacyjnych ale za to ich wydajność nie zależy do temperatury.

Różnica pomiędzy profesjonalnym osuszaczem a pochłaniaczem wilgoci

Pamiętajmy, aby nie dać się nabrać na zakup tanich pochłaniaczy wilgoci. Osuszacz powietrza za kilkaset złotych ma wydajność kilku litrów dziennie i potrafi naprawdę osuszyć pomieszczenie, natomiast taki pochłaniacz wilgoci za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych nigdy nie osuszy pomieszczenia gdyż jego wydajność jest bardzo niska.

Jak dobrać osuszacz powietrza do naszego pomieszczenia?

Prawidłowy dobór osuszacza nie jest rzeczą skomplikowaną, gdyż większość z nich posiada wzmiankę o zalecanej wielkości pomieszczenia, jednak dla tych którzy nie mogą takich informacji znaleźć proponuję skorzystać ze wzoru: V x 3 = zalecany przepływ powietrza osuszacza [m3/h] (V = szerokość x wysokość x długość danego pomieszczenia).

O czym musimy jeszcze pamiętać wybierając osuszacz?

  • pracujący osuszacz powinien być minimalnie odsunięte od ściany i umieszczony na równym podłożu;
  • najlepiej ustawić urządzenie na środku pomieszczenia;
  • nie zasłaniajmy wlotu i wylotu powietrza;
  • pamiętajmy aby zbiornik na wodę w osuszaczu miał dość dużą pojemność, aby nie trzeba było zbyt często go opróżniać, chyba że mamy osuszacz w którym mamy możliwość ciągłego odprowadzania wody za pomocą przewodu gumowego. Nie bójmy się jednak, że woda w zbiorniku naszego osuszacza przeleje się, gdyż urządzenia te wyposażone są w specjalne zabezpieczenia, które wyłączą automatycznie całe urządzenie gdy zbiornik z wodą będzie już pełny;
  • decydując się na zakup osuszacza możemy skrócić czas realizacji różnego rodzaju prac wykończeniowych w naszych domach (szybciej schną tynki, posadzki czy też malowane ściany).
Polub nasz wpis i podziel się nim z innymi:
5 3 głosów
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Benny
Benny
9 lat temu
Oceń :
     

Ja mogę polecić osuszacze firmy Oasis. Mają dobrą konstrukcję i bez zarzutów pracują przez lata jeżeli dba się o nie. Prawdą jest to co piszecie w artykule, że aby osuszacz pracował jak najwydajniej, w pomieszczeniu musi być ciepło. Im zimniej tym wydajność osuszacza jest niestety mniejsza.

Kasia
Kasia
4 lat temu
Oceń :
     

Są osuszacze powietrza które pracują w niskich temperaturach, ale… z tego co się orientuje ich wydajność jest mniejsza. Jednak jeżeli ktoś nie może ogrzać pomieszczenia przy osuszaniu to proponuję poszukać takiego osuszacza.

Weronika
Weronika
4 lat temu
Oceń :
     

Pochłaniacze wilgoci to jedno wielkie nieporozumienie, jeżeli chcecie osuszyć jakieś pomieszczenie to wybierajcie solidne osuszacze powietrza a nie pseudo osuszacze typu „Pochłaniacz wilgoci…”

3
0
Zachęcamy do komentowania.x