piecyk naftowy

Piecyki naftowe – czy warto je stosować, podział piecyków naftowych

Zima to czas, w którym niskie temperatury na zewnątrz skłaniają nas do częstszego i mocniejszego ogrzewania pomieszczeń naszych domów czy mieszkań. I nie ma w tym nic dziwnego. Bo kto chciałby marznąć po powrocie do domu? I o ile ogrzewanie centralne jest podstawowym źródłem ciepła, warto pamiętać, że nie jest niezawodne. W przypadku jakichkolwiek awarii, warto mieć w zanadrzu dodatkowe urządzenie do ogrzania pomieszczenia. Istnieje wiele możliwości, jednak na tapetę weźmiemy dzisiaj piecyki naftowe – opiszemy jakie mają zalety i wady oraz jaki piecyk najlepiej wybrać?

Piecyki naftowe – zalety

Piecyki naftowe posiadają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Świadczyć o tym może chociażby coraz większa liczba sprzedawanych egzemplarzy i powiększające się grono zwolenników tego rodzaju ogrzewania. Warto nadmienić, że takie piecyki naftowe, które mogliście znać z domów Waszych babć i dziadków, już dawno odeszły w niepamięć. Obecne technologie sprawiają, że korzystanie z nich jest nie tylko przyjemne, szybkie, ale również w pełni bezpieczne.

Największą zaletą piecyków naftowych jest fakt, że nie wymagają czasochłonnej i skomplikowanej instalacji, ani podłączenia do prądu. A zatem, niezależnie od tego, gdzie mieszkacie – w mieście, na wsi czy Wasz dom jest ukryty w głębi lasu, możecie cieszyć się ciepłem o każdej porze dnia i nocy. Kolejną zaletą piecyków naftowych jest ich mobilność. Dzięki temu, że są niewielkich rozmiarów, możecie nimi ogrzać każde pomieszczenie – pokoje, łazienki, jak również strychy czy komórki. W ten sposób nawet siarczyste mrozy nie będą Wam straszne. Ponadto możecie zabierać piecyki naftowe na wyjazdy, jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że będziecie musieli dogrzać któreś z pomieszczeń.

Co więcej nowoczesne piecyki wyposażono w szereg udogodnień, podnoszących komfort ich użytkowania, jak i bezpieczeństwo. Jednym z nich jest zastosowanie w piecykach naftowych czujników CO2, będącego wynikiem spalania nafty. Systemy są na tyle dobrze przemyślane, że kiedy stężenie dwutlenku węgla osiągnie zbyt wysoki i niebezpieczny dla zdrowia poziom, piecyk Was o tym poinformuje (zazwyczaj jest to sygnał dźwiękowy). Natomiast jeśli nie zareagujecie, to po krótkim czasie piecyk się wyłączy. Dzięki temu, decydując się na zakup piecyka naftowego możecie z niego korzystać bez obaw i spać spokojnie.

Dodatkowo w większości nowoczesnych piecyków naftowych zainstalowane są czujniki pracy w pionie. Jeśli piecyk zostanie przewrócony, natychmiast się wyłączy. Co więcej jeśli nie możecie stale kontrolować pracy piecyka, pomoże Wam w tym programator dobowy. To wygodne rozwiązanie pozwoli Wam dopasować godziny pracy urządzenia do Waszego trybu życia i Waszych potrzeb.

Piecyki naftowe – wady

Piecyki naftowe nowej generacji nie posiadają zbyt wielu wad. Są bezpieczne, wyposażone w liczne czujniki i działają bez podłączania do prądu, dzięki czemu zdecydowanie warto się nimi zainteresować, jeśli poszukujecie dodatkowego źródła ciepła do Waszych domów.

Jedynym minusem może być ich cena. Bardziej zaawansowane modele, z większą ilością systemów, mogą kosztować nawet powyżej 1000 zł. Jednak dzięki temu, że nie korzystają z prądu mogą się okazać naprawdę dobrą inwestycją.

Jaki piecyk naftowy wybrać?

Mnogość rodzajów piecyków naftowych, które obecnie możecie znaleźć w sklepach może przyprawić o ból głowy. W związku z tym śpieszymy Wam z pomocą i przedstawiamy podstawowy podział piecyków, który ułatwi Wam podjęcie decyzji.

Najprostsze w obsłudze są piecyki naftowe z knotem. Nie słychać ich pracy, jednak obudowa szybko się nagrzewa, więc nie jest to rozwiązanie polecane rodzinom z dziećmi. Co więcej, najlepiej sprawdzają się do sporadycznego ogrzewania i to niewielkich pomieszczeń. Jeśli planujecie ustawić piecyk naftowy na stałe w jakimś pomieszczeniu, ten z knotem nie spełni Waszych oczekiwań.

Lepszym rozwiązaniem, ale nieco droższym niż piecyki naftowe z knotem, są urządzenia z podwójną komorą spalania. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania, piecyk naftowy zyskuje większą wydajność, a emisja CO2 znacznie się zmniejsza. W związku z tym możecie się cieszyć ciepłem dłużej i nie obawiać się o szkodliwy wpływ na Wasz organizm.

Ostatni rodzaj to piecyki naftowe elektroniczne. Są one najbezpieczniejsze, najlepiej wykonane, wyposażone w niezbędne czujniki i ich użytkowanie to sama przyjemność. Dzięki systemowi wentylacji urządzenie nie ulegnie przegrzaniu, a ciepło będzie się rozchodziło równomiernie po pomieszczeniu. Tego typu urządzenia są jednak najdroższe z wszystkich wyżej wymienionych.

Piecyki naftowe – czy warto je stosować?

Jeśli narzekacie zimą na brak możliwości dodatkowego ogrzania niektórych pomieszczeń, boicie się, że Wasze dzieci zmarzną w nocy lub chcecie uchronić Wasze przetwory w komórkach czy piwnicach przed zamarznięciem – piecyki naftowe będą dla Was idealnym rozwiązaniem. Co więcej, ze względu na to, że ceny najprostszych modeli nie są wygórowane, może sobie na nie pozwolić niemalże każdy. Spróbujcie, a przekonacie się, że piecyk naftowy może Was uchronić przed największym mrozem i wprowadzić ciepłą atmosferę do Waszego domu.

Polub nasz wpis i podziel się nim z innymi:
0 0 głosów
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zachęcamy do komentowania.x