cyrkulatory i wentylatory w domu

Cyrkulator czy wentylator – co wybrać?

O kupnie wentylatora najczęściej myślimy na wiosnę, lub początkiem lata, gdy słońce grzeje coraz mocniej i coraz trudniej wytrzymać w pomieszczeniach w tak wysokiej temperaturze. Pierwsze co przychodzi nam do głów to biec do najbliższego sklepu AGD, kupić wentylator, włączyć go i rozkoszować się strumieniem chłodnego powietrza. Brzmi świetnie, ale czy to jest właśnie to czego potrzebujemy?

Zanim sięgniesz po portfel warto pomyśleć, czy cyrkulator powietrza nie spełni Twoich oczekiwań lepiej?

Teoretycznie, typowy cyrkulator niewiele różni się od typowego wentylatora – proste urządzenie z kręcącym się śmigłem. Te, z pozoru podobne, sprzęty pełnią jednak różne funkcje. Gdy działanie wentylatora powoduje powstanie orzeźwiającego wiatru, zadaniem cyrkulatora jest doprowadzić do cyrkulacji, konkretnie, równomiernego rozprowadzenia i ciągłego ruchu powietrza w całym pomieszczeniu. Cyrkulator nie ma bezpośrednio wpływać na temperaturę, ale dzięki przemieszczaniu się powietrza, temperatury w każdym miejscu i na każdej wysokości pokoju dążą do zrównania się.

Jeśli zależy Ci na ochłodzeniu całego pomieszczenia cyrkulator będzie, prawdopodobnie lepszym wyborem, niż wentylator. Dzięki stałemu obiegowi powietrza łatwiej i przyjemniej będziesz znosić letnie upały w każdym miejscu swojego pokoju. Zależnie od modelu, mocy i ustawień urządzenia, cyrkulator może powodować cyrkulację tylko w gabinecie, czy sypialni, a także w większych pomieszczeniach, nawet w całym mieszkaniu.

cyrkulator powietrza

Zdjęcie pobrano ze strony www.dobryklimat.net.pl/cyrkulatory-powietrza

Jednak, jeżeli spędzasz dużo czasu w jednym miejscu, na przykład pracując przy biurku, wentylator może dostarczyć Ci właśnie to czego potrzebujesz – upragniony strumień chłodnego powietrza. To rozkosz którą doceni każdy, gdy temperatury sięgają powyżej 30°C. Ceny cyrkulatorów zaczynają się powyżej 100 zł, a mały, poręczny wentylator można bez problemu kupić za połowę tej kwoty. Jednak zbyt silny sprzęt z łatwością rozwieje wszelkie papiery, oraz inne lekkie przedmioty, a przebywanie na ciągłym wietrze może być niekorzystne dla zdrowia i prowadzić m.in. do przeziębień.

wentylator

Zdjęcie pobrano ze strony www.dobryklimat.net.pl/wentylatory

Jest jeszcze jedna zaleta kupna cyrkulatora, zamiast wentylatora. Cyrkulator sprawdza się zarówno przy wysokich, jak i niskich temperaturach. Gdy zaczynasz ogrzewać dom, ciepłe powietrze wędruje pod sufit. Odpowiednia cyrkulacja sprawi, że będzie ono przemieszczać się po całym mieszkaniu, a to pozwoli na zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Znając podstawowe różnice między cyrkulatorem i wentylatorem i wiedząc ile pieniędzy chcesz wydać, na pewno z łatwością podejmiesz decyzję, który z nich kupić.

Polub nasz wpis i podziel się nim z innymi:
5 3 głosów
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
11 lat temu
Oceń :
     

Według mnie lepiej spisują się cyrkulatory i można z nich korzystać zarówno latem jak i zimą, gdyż w lecie dają uczucie chłodu w pomieszczeniu a w zimie zwiększając cyrkulację powietrza w pomieszczeniu pozwalają zaoszczędzić kilak złotych na ogrzewaniu.

Marta
Marta
5 lat temu
Oceń :
     

Ja stawiam na cyrkulator powietrza. Będąc w Hiszpanii też po domach widziałem cyrkulatory a nie wentylatory. Zresztą nawet z tego co widziałam cyrkulatory są solidniej wykonane, są cięższe, stabilniejsze, szczególnie te na podłoge, nie wiem jak się spisują te na nodze.

Wiesiek
Wiesiek
4 lat temu
Oceń :
     

Chodzi przede wszystkim też o to aby wybrać solidny produkt, dlatego też zwracajcie uwagę na wagę. Wybierając wentylator lub cyrkulator warto też np dopłacić 20 zł i wybrać taki który możemy również np. powiesić na ścianie lub taki który może służyć zarówno jako wentylator biurkowy jak i stojący na wysokiej nodze (widziałem tego typu wentylatory, które składamy lub rozkładamy w zależności od potrzeb).

3
0
Zachęcamy do komentowania.x