podwójny taboret gazowy z termoparą

Taborety gazowe – podział, zastosowanie i ich przewaga nad kuchenkami gazowymi

Taborety gazowe to urządzenia zasilane gazem ziemnym oraz gazem propan butan z butli gazowej. Służą do gotowania lub podgrzewania potraw. Taborety takie wykonane są zazwyczaj z żeliwa i są bardzo stabilne (przystosowane są nawet do dużych garnków, np o pojemności 100 litrów)). Palniki w tego typu taboretach są dwu lub trójkomorowe. Przekłada się to na równomierne podgrzewanie garnków od spodu, dzięki czemu w porównaniu do kuchenek gazowych potrawy szybciej się gotują/smażą.

Rodzaje taboretów gazowych i ich zalety

Najczęściej spotykanymi i wykorzystywanymi są te jedno i dwupalnikowe jednak można spotkać również trzy lub czteropalnikowe. Urządzenia te są bezpieczne w użytkowaniu. W sytuacjach awaryjnych, np. gdy palnik zostanie zalany (lub zdmuchnięty przez silny wiatr) a płomień zgaśnie to dopływ gazu zamykany jest automatycznie (taborety z termoparą).

Przy wyborze taboretów gazowych warto zwracać uwagę na to czy posiada zapalacz piezoelektryczny i czy posiada atest dopuszczający go do używania w pomieszczeniach (zobacz przykładowy taboret gazowy wyposażony w te funkcje).

garnki na taborecie gazowym

Zastosowanie taboretów gazowych i ich przewaga nad kuchenkami gazowymi

Znajdują one zastosowanie szczególnie w gastronomii (w restauracjach, barach, na stołówkach), w rolnictwie czy w masarniach. Przy wykorzystaniu butli gazowej doskonale sprawdzają się na różnego rodzaju imprezach, piknikach czy obozach, gdzie nie ma dostępu, np. do prądu. Są znacznie mniejsze i lżejsze niż kuchenki gazowe, więc łatwiej je przechowywać, przewozić czy też po prostu przestawiać w inne miejsce. Z całą pewnością ich przydatność widzą i doceniają kucharze gotujący duże ilości potraw, w dużych garnkach. Łatwiej bowiem jest zdjąć ciężki, duży i gorący garnek z niskiego palnika ustawionego na podłodze niż, np. z wysokiej kuchenki gazowej.

Polub nasz wpis i podziel się nim z innymi:
5 1 głos
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Starsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
4 lat temu
Oceń :
     

A może polecicie jakąś konkretną firmę jeżeli chodzi o taborety?

1
0
Zachęcamy do komentowania.x