zasada działania oczyszczacza powietrza - stop smog

Walka ze smogiem – jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Przed smogiem nie da się uciec, szczególnie jeśli mieszkamy w dużym mieście, choć i małe miasteczka nie są już od niego wolne. Najgorsze jest to, że nawet jeśli pozostaniemy w domu podczas największego stężenia niebezpiecznych cząsteczek w powietrzu na zewnątrz, to i tak nie uchronimy się od ich wdychania. Jednak zaopatrując się w odpowiedni oczyszczacz powietrza, możemy stworzyć we własnym mieszkaniu bezpieczną enklawę wolną od szkodliwych substancji i zadbać o własne zdrowie.

Zadaniem oczyszczaczy jest wyłapywanie niepożądanych cząsteczek z przepływającego przez ich filtry powietrza. Coraz chętniej używane i cenione przez alergików czy osoby borykające się z chorobami układu oddechowego, są też najprostszym sposobem na walkę ze smogiem, choć w tym przypadku przed zakupem trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw.

Domowe oczyszczacze powietrza na smog – jaki wybrać?

Jeśli chcemy chronić mieszkanie przed drobnymi pyłami PM10 i PM 2.5, z których w dużej mierze składa się smog, najlepiej wybrać oczyszczacz wyposażony w filtr HEPA. Ich system działa podobnie jak w odkurzaczach – siatka specjalnych włókien jest barierą dla mikroskopijnych cząstek. Zatrzymuje mikrocząstki o dużo mniejszej średnicy niż te tworzące smogi jest obecnie standardem w większości oczyszczaczy. Warto zwrócić uwagę na klasę i skuteczność danego filtru. Wyższa klasa oznacza szybsze i efektywniejsze oczyszczanie powietrza. Do domowych warunków najlepiej wybrać klasy E11 i E12. O klasę dobrze jest się dopytać podczas zakupu, gdyż producenci rzadko umieszczają tę informację na produktach.

Warto zaopatrzyć się w oczyszczacz zawierający filtry HEPA i węglowy, który przy okazji usunie z pomieszczenia nieprzyjemne zapachy. Na rynku dostępne są również inne filtry, które dodatkowo nawilżą powietrze, działają antybakteryjnie, jonizująco czy ultrafioletowe, niszczące mikroorganizmy (np. oczyszczacz powietrza Winix P450 – www.dobryklimat.net.pl/oczyszczacze-powietrza/oczyszczacz-powietrza-winix-p450-p-613 ).

Decydując się na dany oczyszczacz należy pamiętać o kilku rzeczach. Zwróćmy uwagę jak często będziemy musieli wymieniać filtry i na jakie koszty nas to narazi. Zakup oczyszczacza to niemały wydatek, a filtry powinno wymieniać się średnio co pół roku, choć zależy to od modelu. Im większe urządzenia, tym mogą więcej filtrów zawierać. Pamiętajmy że w miejscach bardziej zanieczyszczonych, takich jak wielkie miasta słynące ze złego powietrza, będziemy zmuszeni do częstszych wymian filtrów niż zalecają to producenci. Koszt wymian może oscylować w granicach kilkuset złotych rocznie.

Bezwzględnie należy również zmierzyć kubaturę mieszkania i sprawdzić maksymalną powierzchnię filtracji urządzenia. Specjaliści polecają kupno oczyszczaczy przeznaczonych do nieco większych pomieszczeń (1.5 raza), co polepsza ich wydajność. Dobrze też sprawdzić jak szybko oczyszczacz jest wstanie wymienić powietrze w pomieszczeniu w ciągu jednej godziny. Zaleca się by odbyło się to 4-5 razy. Informacje powinny być udostępnione na opakowaniu – pamiętajmy jednak, że będą to najprawdopodobniej wartości opisujące pracę urządzenia na najwyższych obrotach.

Niebagatelna jest również sprawa głośności oczyszczacza, szczególnie jeśli stoi w sypialni i pracuje przez całą dobę. Wiele wyposażonych jest w cichszy i wolniejszy tryb nocny, podczas którego hałas wytwarzany przez urządzenie nie powinien przekraczać 40 dB i pozwolić nam na spokojny wypoczynek.

Polub nasz wpis i podziel się nim z innymi:
0 0 głosów
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zachęcamy do komentowania.x