piecyk gazowy

Piecyk gazowy do sklepu lub garażu – jak wybrać odpowiedni?

Nadchodzą zimowe chłody i ogrzewanie sklepu, garażu czy warsztatu to konieczność, by zapewnić sobie odpowiednie warunki do pracy. Możemy wybierać spośród grzejników elektrycznych, naftowych oraz gazowych i to właśnie te ostatnie są coraz chętniej wybierane. Jak jednak wybrać odpowiedni model?

Przenośnych piecyków gazowych można używać w pomieszczeniach zamkniętych jak i otwartych czy na zewnątrz np. na balkonach czy tarasach. Odpowiednio dobrane modele mogą nagrzać małe pomieszczenia takie jak sklepy, garaże czy warsztaty, oraz duże powierzchnie z magazynami i halami włącznie. Czasami są używane równocześnie z centralnym ogrzewaniem, kominkiem lub innym źródłem ciepła, podnosząc temperaturę w mieszkaniu.

Ich źródłem energii są zazwyczaj butle gazowe (propan-butan, choć warto rozważyć stosowanie tylko tego pierwszego ze względu na brak nieprzyjemnego zapachu przy spalaniu), które są dostępne np. na stacjach benzynowych. Istnieje również kilka rodzajów piecyków (zwanych również promiennikami) na gaz.

Rodzaje piecyków gazowych

Można wyróżnić piecyki na podbłękit, w których płomienie wydobywają się ze stalowych palników, w których wywiercono dziurki. Piecyk nie musi się rozgrzewać, a ciepło rozchodzi się po pomieszczeniu zaraz po uruchomieniu. Ten typ nadaje się najbardziej do ogrzewania pomieszczeń takich jak warsztaty, pracownie, niewielkie sklepy albo garaże. Piecyki z palnikiem ceramicznym (na podczerwień) działają na identycznej zasadzie jak powyżej. Jedyną różnicą jest zastosowanie palnika ceramicznego zamiast ze stali nierdzewnej, dzięki czemu piecyk dłużej zachowuje i oddaje ciepło. Piecyk z katalizatorem jest najbardziej bezpiecznym modelem, gdyż oczyszcza spaliny i nie wydziela przykrego, gazowego zapachu. Ciepło jest emitowane równomiernie z całej przedniej, grzewczej powierzchni piecyka. Modele są często wyposażone w termostaty, a ich inną zaletą jest możliwość długiego działania, nawet kilkadziesiąt godzin bez przerw.

Na co zwracać uwagę przy wyborze piecyka gazowego

Kupując piecyk gazowy warto zwrócić uwagę na rodzaj stosowanego gazu, jego zużycie, regulację mocy i siłę grzewczą (w dostępnych na rynku modelach oscyluje pomiędzy 3-4.5 kW co powinno wystarczyć na ocieplenie średniej wielkości pomieszczenia). Dobrze jest sprawdzić przed zakupem czy piecyk posiada czujnik stężenia dwutlenku węgla oraz system automatycznego odcięcia gazu w przypadku ulatniania. Piecyki gazowe są bezpieczne w użyciu, jednak decydując się na zakup warto wybrać model dobrze znanej lub cenionej za jakość firmy. Ceny wahają się między 200 a 600 złotych, nagrzewnice sięgają ceny 1.5 tys. – 2 tys. złotych. Pamiętać należy, że do ceny należy dodać zakup butli.

Zaletami piecyków są ceny urządzeń i dość tani koszt ich eksploatacji. Są również mobilne i świetnie nadają się np. na zabranie na biwak lub w miejsce, gdzie nie mamy dostępu do prądu. Generują szybko przyjemne ciepło, które nie wysusza powietrza. Ich obsługa jest zazwyczaj bardzo prosta. Do wad należy konieczność częstego wietrzenia pomieszczeń i posiadanie dobrej wentylacji, gdyż większość z modeli (oprócz tych z katalizatorem) nie oczyszcza spalin. Niektórym może przeszkadzać ich dość surowy wygląd, choć nie powinno mieć to znaczenia przy ogrzewaniu pomieszczeń gospodarczych.

Polub nasz wpis i podziel się nim z innymi:
0 0 głosów
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zachęcamy do komentowania.x