Okap kuchenny

Okapy kuchenne – pomagamy w wyborze. Przeczytaj jak wybrać najlepszy okap!

Okapy kuchenne są to urządzenia elektryczne służące do odprowadzania oparów kuchennych i pochłaniania zapachów, które powstają podczas gotowania.

Dla każdej osoby urządzającej swoje mieszkanie czy też dom, okap jest jednym z niezbędnych elementów, które wchodzą w skład wyposażenia kuchni.

Obecne okapy są projektowane z niezwykłą precyzją i dbałością o nawet najmniejszy szczegół, dzięki czemu oprócz funkcji użytkowej, spełniają również funkcję ozdobną.

Podział okapów kuchennych

Jeżeli chodzi o rodzaj wentylacji, okapy kuchenne możemy podzielić na:
okapy pracujące w trybie otwartym (wywiewowe), w których powietrze wyprowadzane jest do kanału wentylacyjnego za pomocą specjalnej rury,
okapy pracujące w trybie zamkniętym (recyrkulacyjne), w których powietrze po przejściu przez co najmniej dwa filtry wraca do pomieszczenia.

Głównym kryterium podziału okapów jest jednak sposób ich montażu. Według tego kryterium okapy dzielimy na:
okapy podszafkowe (jak sama nazwa mówi montowane są one przy ścianie pod szafką, są bardzo łatwe w montażu, funkcjonalne, stosunkowo tanie i polecane do małych kuchni),
okapy kominowe, zwane także okapami przyściennymi (posiadają komin, gdzie umieszczony jest silnik i przewód wentylacyjny, odprowadzający powietrze do kanału wentylacyjnego. Wśród zalet tego typu okapu należy wymienić m.in. brak dodatkowych wydatków na szafkę, która jest konieczna w przypadku okapów podszafkowych. Ten typ okapu polecany jest do większych kuchni),
okapy wyspowe, montowane do sufitu nad kuchenką ustawioną na tzw. wyspie (polecany do dużych kuchni),
okapy szufladowe, zwane także teleskopowymi (montowane w szafkach wiszących, posiadające wysuwaną płytę. Są one wydajniejsze od podszafkowych ale też nieco droższe od nich).

Wybierając okap do naszej kuchni sami musimy podjąć decyzję czy chcemy go zabudować w szafce, czy też będzie on wisieć samodzielnie – typ okapu musi być dopasowany do charakteru wystroju tego pomieszczenia.

Filtry do okapów

Wybierając okap do naszej kuchni zwracajmy uwagę na rodzaje filtrów zastosowane w tym urządzeniu. Wszystkie okapy posiadają filtry tłuszczowe, np. aluminiowe, które należy regularnie (np. co dwa miesiące) myć. Dodatkowo okapy pracujące w obiegu zamkniętym muszą posiadać filtry węglowe, które pochłaniają nieprzyjemne zapachy i które to należy również regularnie wymieniać (wymieniać a nie myć, gdyż taki filtr po pewnym czasie traci po prostu swoje właściwości pochłaniające), np. co ok. 3-4 miesiące.

Na co jeszcze zwracać uwagę kupując okap kuchenny i o czym musimy pamiętać gdy już kupimy określony typ okapu

Kupując okap zwracajmy uwagę między innymi na poziom hałasu oraz zużycie prądu elektrycznego (lepiej dopłacić od razu kilka złotych i wydawać co miesiąc mniej za energię elektryczną). Pamiętajmy, że kupując okap, który pracuje w trybie otwartym (powietrze jest odprowadzane na zewnątrz pomieszczenia przez kanał wentylacyjny) nie musimy kontrolować czasu wymiany filtra (często odpada nam koszt związany z wymianą filtra węglowego i pozostaje jedynie pamiętać o myciu filtra metalowego pochłaniającego tłuszcze.

Zobacz okapy kuchenne w sklepie internetowym Dobry Klimat

Polub nasz wpis i podziel się nim z innymi:
0 0 głosów
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zachęcamy do komentowania.x