oczyszczacz powietrza z głośnikiem

Oczyszczacze powietrza – zasadza działania oraz rodzaje oczyszczaczy

Alergie i uczulenia są znakiem współczesnych czasów i atakują coraz więcej osób. Walka ze stanami alergicznymi jest długa i irytująca, wie to każdy kto męczy się z katarem siennym każdego roku. Alergie mogą ujawnić się w każdym momencie. Są powodowane kurzem, bakteriami, grzybami, sierścią, roztoczami czy pyłkami roślin, które niezwykle trudno wyeliminować z powietrza. Jednak przebywając w miejscu pracy czy w domu możemy się ich pozbyć stosując oczyszczacze powietrza.

Oczyszczacze powietrza można podzielić na kilka rodzajów, przede wszystkim ze względu na zastosowane w nich filtry. Do eliminacji pyłków roślinnych, zarodników czy innych drobin używa się oczyszczacza z filtrem warstwowym. Ten rodzaj nie wyeliminuje jednak przykrych zapachów, ani pleśni, bakterii czy wirusów. Z tym drobnoustrojami mogą poradzić sobie filtry elektrostatyczne. Powietrze przepływa i owiewa podłączone do prądu druty. Dzięki temu cząstki pyłu, kurzu i inne drobiny ładują się dodatnio. Następnie tak naładowane drobinki trafiają między naładowane ujemnie specjalne płytki. Dodatnio naładowane drobinki są przyciągane oraz zatrzymywane i przyklejają się do płytek. W taki sposób można usunąć z powietrza dym papierosowy, nieprzyjemne zapachy czy związki chemiczne i organiczne. Jednak ten typ filtra produkuje podczas pracy ozon, który może podrażniać układ oddechowy.

Kolejnym typem filtrów są te z aktywnym węglem oraz wodne. W tych pierwszych używa się aktywnego węgla lub innych podobnych materiałów. Ich głównym zadaniem jest eliminacja gazów, takich jak dwutlenki siarki czy azotu oraz zanieczyszczenia organiczne. W przypadku filtrów wodnych, zanieczyszczenia przenikają przez ścianę mgiełki w środku filtra. Są w ten sposób wtrącane i spłukane do specjalnej części filtra. Zaletą tego typu filtrów jest oczyszczanie z równoczesnym nawilżaniem powietrza. Jednak obecność wody w filtrze może prowadzić do rozwoju bakterii czy drobnoustrojów.

Dla kogo oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza są dobrym wyborem przede wszystkim dla osób, które mają problem ze stanami alergicznymi i wszelkimi uczuleniami. Odpowiednio dobrany filtr (i co się z tym oczywiście wiąże odpowiedniej jakości oczyszczacz powietrza) jest w stanie usunąć z powietrza większość zanieczyszczeń (ponad 99%), które prowadzą do alergii lub je pogarszają. Dodatkowo, niektóre, takie jak oczyszczacze z filtrami wodnymi, nawilżają powietrze w okresach grzewczych, gdy powietrze jest znacznie wysuszone i utrudnia oddychanie.

Na co zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz powietrza?

Wybierając oczyszczacz powietrza należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Oczyszczacze nie są urządzeniami tanimi (szczególnie te wyposażone w wysokiej jakości filtru usuwające ponad 99% zanieczyszczeń), a do podstawowej ceny musimy dodać również takie elementy jak np. wymienne filtry. Zazwyczaj tanie produkty w atrakcyjnych cenach nie są zbyt wydajne, w ich przypadku może również wystąpić problem z kupnem części zamiennych czy serwisem. Żeby urządzenie skutecznie działało, musimy koniecznie dobrać oczyszczacz do wielkości pomieszczenia (ten parametr jest bardzo istotny i powinien być podawany w informacjach o produkcie). Przy wyborze oczyszczacza zwracajmy również uwagę na poziom hałasu jaki emituje. Niektóre, szczególnie tańsze oczyszczacze są stosunkowo głośne i mogą przeszkadzać np. podczas snu lub nawet podczas codziennego przebywania w mieszkaniu. Pamiętajmy, że oczyszcza który wybieramy może być wyposażony w dodatkowe funkcje, jak np, funkcja jonizacji powietrza czy też dyfuzji olejków eterycznych, zanim więc podejmiemy ostateczną decyzję warto zastanowić się czy nie kupić takiego urządzenia 2w1.

Polub nasz wpis i podziel się nim z innymi:
5 1 głos
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Starsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Marlena
Marlena
4 lat temu
Oceń :
     

Zwracajcie uwagę na to czy oczyszczacz który kupujecie pochłania pyły PM 2.5 , tylko wtedy macie pewność, że kupując taki oczyszczacz walczycie skutecznie ze smogiem we własnym mieszkaniu. W oczyszczaczach montowane są różnego rodzaju filtry, nieraz jest ich nawet kilka, ważne jednak aby pisało, że któryś z tych filtrów pochłania te pyły zawieszone PM 2.5 i PM 10. Czytajcie też co ile wymieniać filtry i jak drogie są filtry wymienne, aby potem nie okazało się, że filtry do oczyszczacza to praktycznie koszt oczyszczacza :). Myślę, ze za ok 900-1200 zł można kupić już dość solidny oczyszczacz do domu.

1
0
Zachęcamy do komentowania.x