nawilżacz powietrza

Nawilżacze powietrza – podział, wady i zalety

W związku ze zbliżającą się zimą i co za tym idzie rozpoczęciem sezonu grzewczego postanowiłem napisać artykuł dotyczący urządzeń utrzymujących odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach, czyli nawilżaczy powietrza.

Suche powietrze w naszym mieszkaniu powoduje, że częściej zapadamy na różnego rodzaju infekcje górnych dróg oddechowych, pojawiają się problemy z naszą cerą i niestety nie możemy się dobrze wyspać. Z pomocą jednak w takiej sytuacji przychodzą nam urządzenia elektryczne takie jak nawilżacz powietrza, które w przeciwieństwie do często jeszcze używanych pojemników (np. ceramicznych) zawieszanych na kaloryferze mają dużą wydajność i kilkukrotnie większą powierzchnię działania. Dodatkowo taki nawilżacz elektryczny poza samą funkcją nawilżania powietrza, często wyposażony jest np. w miernik wilgotności powietrza czy też nawet pilot (funkcje dostępne już w nawilżaczach za ok. 300-400 zł) i może służyć również do jonizacji powietrza oraz do inhalacji i aromaterapii

Kiedy stosujemy nawilżacze powietrza?

Urządzenia takie jak nawilżacze powietrza powinny być stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych gdy wilgotność powietrza będzie niższa niż 45-55 %.

Jakie rodzaje nawilżaczy elektrycznych możemy wyróżnić?

W zależności od technologii nawilżania powietrza wyróżniamy 3 podstawowe grupy nawilżaczy:

NAWILŻACZE PAROWE

Wytwarzają one niewidoczną mgiełkę dzięki procesowi podgrzewania wody znajdującej się w zbiorniku nawilżacza. Dzięki temu że woda jest podgrzewana, eliminowane są bakterie i wirusy, które mogą się w niej znajdować.
Zalety nawilżaczy parowych:
– możliwość dolewania olejków do aromaterapii,
– możliwość stosowania ich do inhalacji.
Wady nawilżaczy parowych:
– stosunkowo duże zużycie energii,
– są nieco głośniejsze od nawilżaczy ultradźwiękowych.

NAWILŻACZE ULTRADŹWIĘKOWE

Nawilżacze tego typu wytwarzają widoczną mgiełkę. W urządzeniach tych znajdująca się w zbiorniku woda przepływa przez filtr usuwający z niej różne niepożądane substancje a specjalny przetwornik rozbija za pomocą ultradźwięków cząsteczki wody na drobne cząsteczki pary wodnej, które są wyrzucane do pomieszczenia.
Zalety nawilżaczy ultradźwiękowych:
– są stosunkowo ciche,
– zużywają mało energii elektrycznej a są przy tym bardzo wydajne,
– solidne nawilżacze tego typu posiadają wbudowany higrostat, który służy do automatycznej regulacji wilgotności powietrza.
Wady nawilżaczy ultradźwiękowych:
– nie można dolewać olejków eterycznych (chociaż są małe wyjątki).

NAWILŻACZE EWAPORACYJNE

Są to bardzo proste urządzenia wytwarzające niewidoczną parę wodną. Po uzupełnieniu wody w nawilżaczu ewaporacyjnym i włączeniu go wkład filtrująco-nawilżający, który się w nim znajduje, wchłania wodę, która jest następnie odparowywana i wyrzucana na zewnątrz za pomocą wentylatora. Nawilżacze tego rodzaju stosowane są często w archiwach oraz zakładach produkcyjnych.
Zalety nawilżaczy ewaporacyjnych:
– niskie zużycie energii,
– istnieje możliwość dodania olejków eterycznych,
– dzięki prostej budowie bardzo rzadko dochodzi do awarii takiego urządzenia.
Wady nawilżaczy ewaporacyjnych:
– są dosyć głośne.

Pamiętajmy aby kupować nawilżacz z odpowiedniej wielkości zbiornikiem, który umożliwi pracę tego urządzenia przez kilkanaście godzin, bez potrzeby dolewania wody i jakiejkolwiek innej interwencji!

Polub nasz wpis i podziel się nim z innymi:
5 1 głos
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Starsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
5 lat temu
Oceń :
     

Są nawilżacze ultradźwiękowe które umożliwiają dodawanie do nich olejków eterycznych ale do olejków eterycznych są teraz dyfuzory olejków eterycznych 🙂

1
0
Zachęcamy do komentowania.x