telewizor w mieszkaniu

LCD, LED czy plazma – jaki telewizor wybrać?

Kochanie, kupmy telewizor – kiedyś to zdanie oznaczało, że należy wziąć pieniądze, wsiąść w samochód, kupić rzeczony telewizor (na jaki nas stać i jaki akurat w sklepie był), przywieźć do domu i cieszyć się razem z rodziną z nowych możliwości rozrywki, czerpania wiadomości o całym świecie i dumnego śledzenia losów wszystkich, serialowych bohaterów. Potem oczywiście można było do niego podłączyć konsolę gier wideo. Z czasem coraz więcej konsol. Potem nagle okazało się, że telewizor może być płaski i zajmować pół ściany, potem całą, że liczy się głębia obrazu, opóźnienie, kąty patrzenia, że ekran może być LCD, LED lub plazmowy. Różnorodność zachwyca. Tylko jak się w tym wszystkim połapać? Czym jeden różni się od drugiego, i czy w ogóle czymkolwiek? Przeczytaj o tym jaki telewizor wybrać.

Zacznijmy od tzw. plazmy

Mało kogo interesują szczegóły techniczne i fakt, że wyświetlanie obrazu w takim telewizorze ma związek z doprowadzaniem różnych gazów do stanu plazmy, przejdźmy więc do bardziej zrozumiałych i przydatnych informacji. Telewizory plazmowe pozwalają na wyświetlanie obrazu naprawdę wysokiej jakości (zbliżonej do monitorów CRT), barwy na nich prezentują się świetnie, wręcz soczyście, czerń – głęboko, a eliminacja opóźnień sprawia, że nawet gwałtowny ruch wygląda na ekranie ostro. Ponadto plazmy są stosunkowo cienkie, odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale z powodu niskiej jasności, nie sprawdzają się dobrze w pokojach pełnych światła. Co więcej na ekranach plazmowych zachodzi czasem zjawisko „wypalania się” nieruchomych elementów obrazu, takich jak, m.in. logo kanału telewizyjnego i pobierają stanowczo więcej prądu niż LCD, czy LED.

Ekrany LED to tak naprawdę kolejny stopień rozwoju ekranów LCD (ciekłokrystalicznych)

Wyświetlacze LED i LCD, w przeciwieństwie do plazmowych, potrzebują dodatkowego podświetlenia obrazu. Różnica między LED, a LCD ogranicza się do innej technologii podświetlenia. Cała reszta działa zupełnie tak samo. Podstawowym plusem tych telewizorów, w stosunku do plazmy, jest mniejsze zużycie energii. O wiele lepiej nadają się one do oglądania telewizji w ciągu dnia, nawet przy mocnym słońcu. Jeżeli chcesz kupić mały odbiornik (poniżej 40 cali przekątnej), także zdecyduj się na LCD, lub LED. Entuzjaści plazmy stwierdzą na pewno, że tylko ona daje efekt prawdziwego kina i jeżeli myślisz o kinie domowym i oglądaniu filmów, lub graniu w ciemności, LCD nie spełni Twoich oczekiwań.

Przed kupnem dobrze się zastanów i przemyśl w jaki sposób będziesz najczęściej używać telewizora, a na pewno podejmiesz właściwą decyzję.

Polub nasz wpis i podziel się nim z innymi:
0 0 głosów
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zachęcamy do komentowania.x