kuchenka gazowa

Kuchenki gazowe do domu

Przy urządzaniu każdej kuchni bardzo ważny jest zakup odpowiedniej kuchenki. Podstawowy wybór jakiego trzeba dokonać, to wybór między kuchenką gazową, a elektryczną oraz między kuchenką wolno stojącą a kuchenką do zabudowy. Ponieważ gaz z reguły jest tańszy od prądu, wielu ludzi decyduje się na kuchenkę gazową, szczególnie, jeżeli mają doprowadzoną do domu instalację gazową. Nawet jeśli nie, kuchenkę gazową można zasilać nie tylko gazem ziemnym, lecz także gazem LPG dostarczanym w butlach.

Najczęściej wybierany typ kuchenki gazowej

Najczęściej wybierany typ kuchenki gazowej składa się z czterech palników różnych rozmiarów, oraz piekarnika, a nierzadko także szuflady pod piekarnikiem, w której możemy przechowywać różne przybory kuchenne. Kuchenki dzielą się na takie w których wszystkie elementy są od razu połączone, oraz – typ drugi – składające się z osobnych części pod zabudowę. Jeżeli mamy konkretny pomysł na wystrój kuchni warto wybrać właśnie kuchenkę do zabudowy, którą można ładnie wkomponować w inne meble. W takim wypadku, dołączony do kuchenki piekarnik jest najczęściej elektryczny. Jeżeli nie potrzebujemy piekarnika, możemy zdecydować się na samą płytę gazową.

Jeszcze niedawno wydawało się, że minutnik kontrolujący długość grzania jest domeną piekarników i kuchenek elektrycznych. To jednak już przeszłość, nowoczesne kuchnie gazowe coraz częściej posiadają funkcję kontrolowania każdego palnika z osobna. Jeżeli z reguły mamy dużo czasu na przygotowanie posiłków możemy nie przejmować się takim dodatkiem, lecz gdy chcemy mieć pewność, że dana potrawa będzie się podgrzewać dokładnie tyle minut ile powinna i nie będziemy musieli jej pilnować, taki minutnik okazuje się być naprawdę wartościowym elementem kuchenki.

Przydatną funkcją którą posiada już wiele kuchenek jest automatyczne odłączanie dopływu gazu do palnika, gdy zgaśnie płomień. To stanowczo podnosi standard bezpieczeństwa w naszej kuchni, ponieważ ulatniający się gaz może doprowadzić do naprawdę niebezpiecznych wypadków. Większość kupujących wybiera typowe kuchenki z czterema palnikami, wolnostojące, wysokością dopasowane do szafek kuchennych. Jeżeli jednak nie mamy tak wielkich wymagań, możemy zredukować koszty kupując kuchenkę dwupalnikową. Z drugiej strony, osobom których potrzeby są większe, warto polecić kuchenki pięcio i sześciopalnikowe. Istnieją także modele w których płomień jest mocniejszy niż w zwykłych, ponieważ gaz wylatuje z większej ilości miejsc. Te bardziej rozbudowane kuchenki mogą się przydać prawdziwym kucharzom.

Polub nasz wpis i podziel się nim z innymi:
5 1 głos
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Starsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
11 lat temu
Oceń :
     

Szczególnie ważne by kuchenka miała różnego rodzaju zabezpieczenia w przypadku zalania palnika lub zdmuchnięcia ognia przez wiatr np przy otwartym oknie w kuchni.

1
0
Zachęcamy do komentowania.x