telewizor w domu

Jaki telewizor wybrać? Na co zwracać uwagę?

Rynek sprzętów RTV, w tym także rynek telewizorów jest bardzo szeroki. Wchodząc do sklepu i przeglądając kolejne oferty można naprawdę dostać zawrotu głowy. Wszystkie są oczywiście prezentowane z jak najlepszej strony, posiadają funkcje, których możemy nie znać, a sprzedawcy będą przekonywać nas do kupna akurat tego a nie innego modelu.

Bogactwo wyboru jest naprawdę duże, warto, więc przed wizytą w sklepie uzbroić się, chociaż w podstawowe informacje, byśmy wychodząc z niego nie mieć sprzętu kiepskiego, za to za zdecydowanie wygórowaną cenę.

O czym więc pamiętać wybierając telewizor i na co zwrócić szczególną uwagę?

Po pierwsze musimy ustalić to, czego tak naprawdę oczekujemy, możemy oczywiście wybrać sprzęt ze wszystkimi możliwymi funkcjami i dodatkami, ale czy naprawdę będziemy z nich korzystać? Trzy najpopularniejsze typy telewizorów to: LED, LCD oraz PDP, czyli popularna plazma.

Ostatni typ (plazma) sprawdzi się najlepiej przy odbiorze telewizji cyfrowej, zdecydowanie nie zawiedziemy się, jeżeli szukamy czegoś z wysoką, jakością obrazu oraz dobrym kontrastem i ostrością. Charakterystyczną rzeczą jest tu wielkość odbiornika, są to urządzenia zaczynające się od 42 cali.

LCD, czyli drugi model, jest nieco słabszy, choć obraz jest stabilny oraz bardzo ostry, to różnice widać w detalach, jak choćby w głębi koloru. Zawieść może się amator filmów, który lubi wieczorne seanse w najwyższej, jakości, ale dla kogoś, kto ogląda przede wszystkim zwykłe programy i nie potrzebuje “fajerwerków” to wybór idealny. Większa rozpiętość w tym przypadku jest też w wielkości, LCD znajdziemy już od 20 cali, co za tym idzie stosunkowo mniejsza będzie także cena takiego odbiornika.

Ostatni typ, czyli LED to poprawiona wersja LCD, poprawiona przede wszystkim w kwestii kolorów. Tu charakterystyczna jest ich grubość, są one bardzo cieniutkie, zużywają też najmniej energii. Są jednak przy tym najdroższe. Dzięki technologii LED mamy większy komfort oglądania poprzez większą wyrazistość kolorów. Minusem telewizorów LED, poza wysoka ceną, jest problem z wyświetlaniem jasnych elementów na ciemnym tle.

Wybór między tymi trzema rodzajami odbiorników mogą pomóc nam kryteria, takie jak cena, czy wielkość, to z pewnością znaczenie zawęży nam wybór. O ile wielkość jest przede wszystkim kwestią upodobań, potrzeb, czy możliwości, należy tu jedynie pamiętać, że tak jak zbyt małe, tak i zbyt duże odbiorniki zmniejszają komfort oglądania, tak większą uwagę warto zwrócić na parametry. Pod tym względem weźmy pod uwagę rozdzielczość, najwyższą klasę pod tym względem reprezentują sprzęty Full HD, są one już powszechne, warto, więc właśnie taki model wybrać. Drugi ważny parametr to jasność obrazu, w tym wypadku im wskaźnik wyższy, tym lepiej. I ostatnia tak ważna kwestia to kontrast, tutaj nie sposób jednoznacznie określić, co będzie najlepsze, gdyż konfiguracje kontrastu i jasności dają określone efekty.

Polub nasz wpis i podziel się nim z innymi:
0 0 głosów
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zachęcamy do komentowania.x