robot kuchenny

Jak wybrać robota kuchennego? Na co zwracać uwagę?

Wybierając odpowiedniego robota kuchennego dobrze jest zapoznać się z ich rodzajami.

Blendery (rozdrabniające roboty kuchenne) są prostymi urządzeniami składającymi się z plastikowych lub metalowych stopek miksujących, służącymi do przecierania i mieszania, choć niektóre wersje wyposażone są również w inne końcówki. Ich bardziej rozbudowani kuzyni to roboty kielichowe. W podstawie pojemnego kielicha (do 2 litrów), znajduje się nóż służący do miksowania i rozdrabniania, jednak rozszerzone wersje posiadają wiele innych przystawek (np. do kruszenia lodu).

Kolejnym rodzajem są bardzo popularne w Polsce miksery, służące do miksowania, mieszania i ubijania. Miksery stojące posiadają stację z misą, mają większą moc od zwykłych mikserów i więcej poziomów prędkości. Miksery planetarne mają zmienny system mieszania, można je rozbudować i zmieniać ich funkcje.

Roboty wielofunkcyjne są rozbudowanymi urządzeniami, łączącymi wszelkie możliwe funkcje w jednym robocie. Roboty tradycyjne z misą, mieszające zazwyczaj jednostronnie oraz roboty planetarne, wyposażone w mieszanie wielokierunkowe. Multipleksery czyli roboty z malakserami siekają, rozdrabniają i mieszają produkty. Dodatkowo mogą być wyposażone w przystawki do wyciskania soków, mielenia kawy oraz wiele innych.

Przed zakupem robota kuchennego musimy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań

Po pierwsze, jak często będziemy korzystać z urządzenia? Ceny robotów zaczynają się od około 300 złotych, lecz bardziej rozbudowane i lepsze marki osiągają ceny nawet kilku tysięcy złotych. Należy zastanowić się czy opłacalnym jest kupno drogiego urządzenia, jeśli będziemy rzadko go używać. Warto też pamiętać że bardziej zaawansowane roboty nie są małe, posiadają dużo części, ich składanie jest czasami skomplikowane oraz zajmują dość dużo miejsca w kuchni. Musimy też wiedzieć, które z wielu funkcji naprawdę się nam przydadzą.

Jeśli nastawiamy się na robienie sałatek, koktajli czy sosów, należy zastanowić się nad zakupem rozdrabniacza z dodatkowymi przystawkami, takimi jak tarcze. Jeśli chcemy przygotowywać potrawy, do których potrzebne są nam funkcje mieszania, siekania, ucierania, ugniatania, miksowania, krojenia to optymalny będzie zakup robota wieloczynnościowego. Trzeba też wziąć pod uwagę dla ilu osób mamy zamiar gotować. Jeśli dla większej ilości ludzi, wieloczynnościowy robot powinien być odpowiednim wyborem.

Kupując robota należy też zwrócić uwagę na markę, a także sposób wykonania i materiał z którego zostały zrobione najważniejsze elementy. Najlepiej by misa zrobiona była z trwałego materiału (tak samo w przypadku malaksera i blendera) i miała rączkę. Przydatna jest pokrywa przy zakupie robota planetarnego, która uniemożliwia rozpryskiwanie się miksowanych produktów. Dobrze jest również sprawdzić końcówki i możliwość dokupienia kolejnych kompatybilnych części. Przed zakupem dobrze jest jednak zawsze sprawdzić w Internecie wypatrzony model i poczytać opinie użytkowników.

Polub nasz wpis i podziel się nim z innymi:
0 0 głosów
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zachęcamy do komentowania.x